Logar Tıkanıklığı Açma nedir?

Logar tıkanıklığı açma, şekli silindirik bir biçimde olan, zıt yönde hareket eden kanalizasyon veya su gideri belli aralıklarda açılan, tıkandığı takdirde müdahale edilebilecek olan yeraltı boşluklarına denir. Logardaki tıkanıklığı açmak için ise özel bir baca vardır. Buna rögar denir. Kökeni Fransızcadan gelen bu kelime özel baca olarak bilinir.

Düşme gibi kötü durumlara karşı, yolda asfalt üzerinde gördüğümüz siyah kapaklı cisimlere rögar kapağı denir. İçinde bulunan bağlantılarla, binanızı bağlayan kanalizasyon boruları mevcuttur. Kanalizasyon ise atık suların ve pis cisimleri belli merkezde toplayıp atılmasını sağlayan bir sistemdir. Rögarın içinde tıkanıklık olması söz konusu değildir.  Tıkanıklık sadece borularda bulunan pis giderlerden dolayı olabilir. Çevresel atıklardan( kağıt, plastik şişe, cam, pil, peçete). Meydana gelip tıkanabilir.  Logarı tıkamamak için çevreye, borulara atık atmamak yeterli olacaktır.

Eski modernleşmemiş zamanlarda o günün tesisatçıları kırma dökme işlemi yapar, Kostik gibi kimyasallar kullanıp giderleri açmaya çalışırlardı. Yani kostik her zaman işe yarayan bir sistemdir.

Logar tıkanıklığı nasıl oluşur?

Logar tıkanıklığı, en büyük çevre sorunlarından birisidir. Logar tıkanıklığı çevresel atıklardan( kağıt, plastik şişe, cam, pil, peçete)dolayı tıkanabilir. Tıkandığında çevreyi ağır, kötü bir koku sarar. İnsanları olumsuz etkileyen bu durum için Logar tıkanıklığı açma işlemi yapan yerler mevcuttur. Örneğin: İstanbul’da iski gibi. Bunun için Belediye’den bu işi bilen kişilerden yardım almak gerekir. Logarı tıkamamak için çevreye, borulara atık atmamak yeterli olacaktır.

Logar tıkanıklığı açma nasıl yapılır?

Logarı tıkanıklığı açma için pek çok yöntem vardır. Çok eskiden beridir yaşanan bu durum için bireysel çabalardan ziyade,  profesyonel bir yardım alıp tıkanıklığı giderebiliriz. Logar tıkanıklığo açma işine yarayan logar açma makinaları şu an için her yerde mevcut. Bu makinalar insan gücüne gerek kalmadan tıkanıklığı giderebilen makinalardır. Böyle bir durumda İnternet üzerinden bulacağınız veyahut Belediye’ye başvurarak bu sorundan hızlı ve kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz. Belediye yetkilileri size yardımcı olacaktır.

Logar tıkanıklığı makinası

Logar tıkanıklığı açma işlemi için özel bir makine mevcuttur. Buna vidanjör denir. Vidanjörler ağır makinalardır. Kullanım alanı tıkanmış olan kanalizasyondaki tıkanıklığı açmaktır. Büyük ve zorlu bir işlemdir. Genelde İlçemizde ki Belediyeler tarafından kullanılır.

Logar tıkanıklığını açmak için kullanılan makinalar şu anda ülkemizde yeterince mevcuttur. Bu makinalar yardımıyla, eğitimli personel önce tıkanıklık olan yeri kazar, daha sonra tıkanıklığı açar. Piyasa fiyatı 500 ile 4000 TL arası değişen vidanjör makinaları, ağır ve kullanımı zor olan araçlar olduğundan; kullanacak personelin iyi eğitilmesi gerekmektedir.

Logar tıkanıklığı doğal yollarla açılabilir mi?

Eskiden beri yaşanan bu logar tıkanıklığı, her zaman insanları negatif yönde etkileyen, kötü koku yayan,  ciddi bir çevre sorunu haline gelmiştir. O zamanda şu an erişebileceğimiz Logar makinaları olmadığı için insanlar doğal yöntemlere başvurmuştur. Bu yöntemler nelerdir. Hemen anlatalım.

Tuz sirke ve karbonat ile logar tıkanıklığı açma

En etkili yöntemlerden biridir. Bir şişeye koyacağımız 2 yemek kaşığı tuz, Yarım bardak sirke ve 2 kaşık karbonatı iyice çalkalayalım. (Hepsini karıştırdıktan sonra şişeden dışarı çıkan bir fokurdama olacak) Çalkaladıktan sonra logara dökelim. Ve streçleyip kapağını kapatalım. Bir saat kadar bekledikten sonra tıkanıklığın düzeldiğini göreceksiniz.

Kostik ile logar tıkanıklığı açma

Genelde banyo, lavabo gibi yerlerde kullanılan kostik logar tıkanıklığı açmada da oldukça etkili yöntemlerden biridir. Öncelikle gideri iyice açın. Ve ardından kostik ve kaynamış suyu beraberinde dökelim burada önemli olan nokta bu olayların sırayla gerçekleşmesidir. Yarım saat bekletildikten sonra logarın açıldığını göreceksiniz.

Tabii ki bu yöntemler hafif tıkanıklıklarda daha çok işe yarar. Ciddi tıkanıklıklarda mutlaka yetkili profesyonel kişilere başvurmak en doğrusudur. Marmaray tesisat ile sorunlarınızı en hızlı bir şekilde çözüme kavuşturmak için bizlere arayabilirsiniz.

0537 314 25 68