Banyo Tıkanıklığı Açma nedir? Gidermenin Yolları

Eski evlerde çokça karşılaşılan bu durumu yaşamayan çok nadir kişi vardır. Banyo tıkanıklığı genelde kireçlenme, kıl birikimi gibi nedenlerden ötürü tıkanabilir. Bu tıkanıklık olduğu takdirde hızlı bir şekilde nasıl düzelebileceğimizi araştırmaya başlarız. Sizlere hemen anlatalım. Uzun süre sonucunda kir, kıl, döküntü gibi nedenlerden ötürü zamanla tıkanan banyo giderleri hepimizin canını sıkmaktadır. İşte banyo tıkanıklığına neden olan etkenler ve banyo tıkanıklığı açma yolları:

Banyo tıkanıklığı neden oluşur?

  • Uzun süre kullanım sonucunda oluşan kireçlenme sonunda borunun zamanla küçülmesi ve giderin tıkanması.
  • Bina yapılırken gider borularına kaçan birikintiler, kalıntılar da boruyu tıkar.
  • Banyo lavabosunda sakal, bıyık tıraş olurken veya atılan peçeteler gidere giderken alanı daraltır ve tıkanmaya sebep olur.
  • Gidere giden saçlar, kalıp sabun kırıntıları.
  • Giderde bulunan peçetelerde bunlara dahildir.

Banyo tıkanıklığı olduğu takdirde ne yapılması gerekir? Banyo tıkanıklığı açma nasıl yapılır?

Banyo tıkanıklığı olduğu takdirde ilk önce kaynamış suyu tıkanan yere döküp gerçekten tıkanıp tıkanmadığını anlamamız gerekiyor. Eğer su giderden gitmiyor ise gideri açıp içindeki kalıntıları bir eldiven ve poşet yardımı ile bir tel askı yardımı ile temizleyebiliriz. Peki kanca ile nasıl temizleyeceğiz? İzlememiz gereken adımlar:  İlk önce tel askıyı açıp, karga burun yardımı ile ucunu kanca şeklinde bükmeliyiz sonrasında gidere doğru teli ittirip kalıntıları(saç,sabun vb.) toplayıp temizleyebiliriz.

Eğer her şeye rağmen tıkanıklık gitmediyse kostikle açmayı deneyebilirsiniz. Ancak kostik çok tehlikeli bir kimyasal maddesi olduğu için oldukça dikkatli olmak zorundasınız. Eğer alerjiniz varsa ve tehlikeli olduğunu düşünüp kaçınmak isterseniz, Banyo gideri açan firmalara başvurabilirsiniz.

Profesyonel yardım almak, tehlikelerden de sizi koruyacaktır.

Banyo tıkanıklığı açma doğal yollarla giderilebilir mi?

Banyo tıkanıklık açma konusunda yardım alabileceğimiz bazı doğal yöntemler de var. Bunlar:

Sirke ve karbonat yöntemi

Öncelikle bir bardak dolusu karbonatı banyo giderinin olduğu yere iyice dökün. Daha sonra üstüne bir bardak sirkeyi ekleyin. Burada yapmanız gereken sirke ve karbonatın eşit ölçülerde olmasıdır. Yarım saat bekletildikten sonra üstüne 1 litre kadar kaynamış su eklenir. Karbonat ve sirke reaksiyona girip giderin içindeki kalıntıları eritip açacaktır.

Sirke ve tuz yöntemi

Burada yapacağınız yöntem ise sirke ve karbonat yöntemiyle benzerdir. İlk olarak gidere bol bol tuz dökün. Sonrasında bir bardak sirke ekleyip yarım saat bekletin. Ve üstüne 1 Litre su ekleyin.

Karbonat ve sirke reaksiyona girip giderin içindeki kalıntıları eritip açacaktır.

Pompa ile gider açma

Bu yöntemde çok eski zamanlardan beri kullanılan işlevi olan bir yöntemdir. Öncelikle bir pompaya edinin, sonrasında giderin etrafına pompayı yerleştirin ve pompalama işlemi yapın. Bu işlem çoğunlukla işe yarar. Ama pompalama işlemi ileri geri olan bir işlem olduğu için bazı atıkların tıkanıklığa doğru gitmesine de haberiniz olmadan neden olabilirsiniz. Pompa yaptığı itim ve çekim kuvveti ile bile içeride havanın açılmasını sağlar ve gider düzelmeye başlar.

Tel askı ve tel ile gider açma

Öncelikle teli düz hale getirin sonrasında ucunu çevirin kanca haline getirin ve giderin içine doğru ittirin. Sonrasında elinize gelen tıkanmaya sebep olan kalıntıları alın ve gideri açın.

Kimyasal Yol İle Banyo Gideri Açma

Kostik ile gider açma

Kostik ile gider açmak basit olduğu kadar tehlikelidir. Kimyasal kullanacağınız bu işlemde öncelikle eldiven ve maskenizi takın. Sonrasında cildinize temas ettirmemeye çalışın bu yüzden uzun kollu kıyafetler tercih edin. Mümkünse çorap giyin. Sonrasında kaynamış suyunuzu yanınıza alın. Gidere lavabo açıcıyı dökün ve ardından kaynar suyunuzu dökün. İşlemden sonra orada ki havayı solumamak için banyoyu terk edin ve 15 dakika bekleyin. Tıkanıklık açıldığı takdirde lavaboya bol bol su dökün.

Marmaray tesisat ile sudan kaynaklı sorunlarınızı uygun fiyat ve kaliteli hizmet anlayışla en kısa sürede çözüme kavuşturuyoruz. Sorunlarınızın çözümü için bizleri aramanız yeterli.

0537 314 25 68