Su Kaçağı

Su kaçağı, su tesisatın döşendiği her yerde meydana gelebilir. Su borularının yıpranması ve aşınması veya iyi bir şekilde montajının yapılmamasından kaynaklanabilir. Özellikle su borularında uygulanan eklerden büyük oradan suyun kaçağı meydana gelir. O yüzden eklerin iyi bir şekilde montajının yapılması çok önemlidir. Bu konuda su tesisatını döşeyen ustanın tecrübeli ve güvenilir olması çok önemlidir. Suyun kaçak olmasının tespiti konusunda birçok yöntem uygulanmaktadır. Son teknolojik cihazlar artık eskiden olduğundan daha çok su kaçakları tespiti kolaylaştırmakta ve hızlı bir şekilde çözüm üretmektedir. 

Marmaray tesisat ile kaçakları tespit etmek artık çok kolay. Bünyesinde barındırdığı son teknolojik cihazlarla diğer tesisatçıların her zaman bir adım önünde. Eskiden tespiti su borularına uygulanan su basıncı ile tespit edilebiliyordu ama uygulanan bu yöntem kesin sonuç çıkartmıyordu. Bugün söylediğim gibi kameralı cihazlarla artık nerede sızıntı var kolay bir şekilde tespit edilebiliyor. Tabi burada cihazın yanılma payı var mıdır sorusunu akla getiriyor. Cihazında illaki yanılma payı olabilir ama burada cihazı kullanan ustanın da önemli bir etkisi vardır. Çünkü bunun bulunması profesyonel ekip ve tecrübe ile çok kolay bir şekilde tespit edilebilir.

Su Kaçağı Nedir?

Su kaçakları su borularının eklerinde meydana gelen bazı etkenlerden dolayı su kaçırması olayına su kaçağı denir. Bunun meydana gelmesinin birçok noktası vardır. Özellikle suyun yüksek basınçla borulara iletilmesi eklerin zarar görmesine sebep olabilir. Bu durumdan dolayı su borularında suyun kaçakları meydana gelir su sızıntısı oluşur. O yüzden su borularının yüksek basınca uygun ve dayanıklı borulardan seçilmesi, montajının sağlam bir şekilde yapılması çok önemlidir. Su borularında oluşan çatlaklar maalesef hala daha görünmektedir. Teknolojik gelişmeler meydana gelmiş olsa da henüz çatlakların tamamen önüne geçilmiş değil. Korozyon, suda oluşan basınç, kimyasallar ve suyunun PH değeridir. Bu etkenlerden dolayı da su borularında arızalar meydana gelebilir. Bunu önüne geçilmesi kaliteli bir su ve PH değerlerinin en iyi şekilde olması ve basınç değerlerinin uygun bir hale getirilmesiyle mümkündür. Binanın eski olması ve su borularının zemin üzerinde çökme meydana gelmesiyle kırılma veya contalarda esneme meydana getirebilir. Bundan dolayı da su kaçağı meydana gelebilir. Son olarak su musluklarının hızlı bir şekilde açılması veya kapatılması neticesinden de su borularında meydana gelen basıncın çok yüksek seviyelerde seyretmesi su borularında patlama oluşturması ve bu vesileyle kaçağın meydana gelmesi de mümkündür.

Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Su borularının eklerinde meydana gelen suyun tespitini yapmak için öncelikle suda sıkıntı veya arıza olduğundan emin olmak gerekir. Peki, suda oluşan kaçaklar nasıl bulunur? Eğer üst kattaysanız alt dairenin tavanında bir sararma veya damlacıklar meydana gelmişse sizin binanızdaki borularda sızıntı meydana gelmiş demektir. Sızıntının yerini tespit edebildiysek şimdi de suyun nerden kaçtığını tespit etmemiz gerekiyor. Suyun kaçaklarını tespit etme konusunda çeşitli cihazlar mevcuttur. Bunları elinizde bulundurmadığınız sürece tespit etmeniz nerdeyse imkânsızdır. Öncelikle boruların içine gönderilen kamera ile su kaçaklarının tespiti yapılabilir. Ya da termal kameralar ile veya sese hassas cihazlarla tespit edilip bulunabilir. Burada sese hassas cihazlar tespit yapılabilmesi için mevcut su basıncının artırılması gerekir. Su basıncı artırıldığı zaman sudaki kaçakların olduğu yerde ciddi bir ses meydana gelmiş olacak. Tabi bu ses bir insan kulağıyla bulmak mümkün değildir. Dediğimiz gibi bunun tespitinde sese hassas cihazlar kullanmanız gerekir. Sızıntı tespit edildikten sonra gerekli işlem uygulanır ve onarım gerçekleşmiş olur. Dinleme cihazı tespit etme konusunda en önemli cihazdır. Termal kamera ile tespit edilen kaçakların, dinleme cihazı yardımıyla nokta atışı yaparak tespit edilebilir. Onun dışında nemölçer cihazı ile de tespit yapılır ama dediğimiz gibi bu bile net sonuçlar vermeyebilir. Marmaray tesisat ile su kaçağı tespiti yapmak ve bulmak artık çok kolay bir telefon kadar size yakınız. Bizi hemen aramanız yeterli.

Belirtileri Nelerdir?

Bu paragrafta sizlere evlerde veya iş yerlerinde meydana gelecek arızaların belirtilerinden bahsedeceğim nedir bu belirtiler?

Su sayacınız siz su kullanmadığınız halde sürekli bir şekilde dönme işlemi gerçekleştiriyorsa

Her ay sonunda faturanıza yansıyan yüksek bedelli faturalarınız geliyorsa

Banyonuz yeni ve en iyi şekilde döşenmiş ama buna rağmen fayanslarda veya banyo içerisnde herhangi bir yerde sararma mevcutsa

Döşenen seramiklerin aralarında derzlerin rengi gün geçtikçe değişiyorsa

Onca silip kurulama yapmanıza rağmen zemin ıslak oluyorsa

Ev içerisindeki duvarlarda sürekli bir nemlenme veya ıslaklık varsa

Kanalizasyon atıklarına yabancı cisimlerin girmesi mümkünse işte bur durumda kaçak belirtileri meydana gelmiş olur.

Resim eklenecek isim”su kaçağı nasıl bulunur”

Nasıl Önlenir?

Su kaçağı nasıl önlenir sorusunu Google de çok aratıldığını görebilirsiniz. Çünkü hayatımızda bir sorun meydana gelmeden evvel onun çözümünün yapılması gerekir. Eğer sorunlarının evinizde veya iş yerinizde olmamasını istiyorsanız bina içi su tesisatınızın çok iyi bir şekilde montajının yapılması ve eklerinin iyi bir şekilde bağlantısının olması gerekiyor. Bu işlem yapılmadığı zaman zamanla suda basınçtan veya başka sebeplerden dolayı eklerin zarar görüp su kaçırdığına şahit olabilirsiniz. Tabi sadece su borularından mı su kaçağı olur? Tabi ki hayır. Belki evinizin duvarından evinize doğru su aktığını görebilirsiniz. Bu durumda duvarlarınızın iyi bir şekilde sıvalanmadığını veya yalıtımının iyi yapılmadığını anlayabilirsiniz. Bu durum bile sizin başınıza bir bela olabilir. Aynı zamanda sizde olmayan bir üst komşunuzdan size doğru su akıntısı da olabilir. Buda tabi komşunuzun sorunudur ama siz bundan daha çok etkilenirsiniz. Anlayacağınız su kaçaklarının olmaması için ev veya iş yerini aldığınızda malzemelerden kaçmayan gerçekten hakkını veren mal sahiplerinden satın almak gerekir. Çünkü iyi bir montaj yapılmayan yerlerde aldığınızda başınıza bir bela olabilir. Ve yanlış tesisatçı size büyük bir masraf çıkartabilir. İşte bu konuda profesyonel ekip ve tecrübeli firmalarla iletişime geçmeniz sizin yararınıza olacaktır. Marmaray tesisat olarak alanında 15 yıllık tecrübemizle birçok sudan kaynaklı sorunları çözüp müşterilerimizin dertlerine derman olduk. Kullandığımız son teknolojik cihazlarla kırma dökme yapmadan hızlı bir şekilde sorunları çözüme kavuşturduk. Kırmadan su kaçak tespiti, kameralı su kaçak tespiti, bilgisayarlı su kaçak tespiti, görüntülü su kaçak tespiti konusunda çok başarılıyız.

Marmaray Tesisat Nerelerde

Marmaray tesisat İstanbul ve Van’ın tüm bölgelerinde 7/24 hizmet vermektedir. İstanbul Tıkanıklık Açma, Kırmadan Lavabo tıkanıklığı açma, Kırmadan su tamiri yapmaktadır. Arnavutköy, Bayrampaşa, Esenler, Esenyurt, Kadıköy, Sultangazi, Ümraniye ve diğer tüm ilçelerinde hizmet vermektedir. 

su kaçağı
su kaçağı 1
0537 314 25 68